INSTRUKCIJE ZA OBUKU PASA
- PSIHOLOGIJA PSA: Kada pričamo o psihologiji psa i načinu na koji psi doživljavaju svijet oko nas, onda ne možemo a da ne spomenemo osnovnu činjenicu da su psi robovi navika. Tu najvažniju činjenicu mnogi ljubitelji pasa apsolutno zaboravljaju i dodjeluju svome psu razne epitete i tako ih poistovjećuju sa čovjekom. Na njihovu žalost upravo tu u najranijem životnom dobu jednog psa počinju problemi u komunikaciji između njega i njegovog vlasnika. Dajući mu sve slobode, a ne zahtjevajući ništa za uzvrat, smatrajući da će ih pas zbog toga poštovati, a samim tim i slušati, otvaraju vrata za rađanje samovolje koja u različitosti od karaktera pasa može da zadaje mnoge manje i veće probleme u komunikacii. Zato ovoga puta moram da prenesem, možda najbitinju poruku bitnu za proces uspostavljanja dobrih navika kod psa: SVE ŠTO NE ŽELITE DA PAS NAPRAVI NIKADA NEMOJTE DOZVOLITI DA NAPRAVI IKADA
Dakle, od najranijih dana kada se pas pojavi u vašem suživotu kreće se sa procesom socijalizacije. Ne podliježite zabludama da je vreme starosti nekoga psa preuranjeno za trening. Takva neodgovornost prema sopstvenom psu u smislu socijalizacije i stvaranja dobrih navika kod psa može da bude trajno izgubljena. Preventivnim djelovanjem u komunikaciji između čovjeka i psa možemo da postignemo rezultate. Svaka vrsta slobode koju pas ima i radi ne dozvoljene radnje, proizlazi iz činjenice da mu je njegov vlasnik to i dozvolio. Ne uzdižite svoga psa do takvih visina, poistovjećujući njegovu inteligenciju sa čovjekom, jer ipak i uvijek on će da bude samo životinja sa kojom upravljaju nagoni za opstankom, za lovom, pljenom, čuvanjem, parenjem, igranjem i slično. Ako svome psu dozvolite slobodu da radi stvari koje su iz njegove perspektive dopuštene, on će da stvori i takvu vrstu navike.
Dajte mu 1 % i on će to da iskoristi. Dajte mu 100 % slobode, a da od psa ne zahtjevate ništa, on će to da iskoristi, svaki procenat. Zato bez obzira koliko svako od nas voli svoga psa i želi da mu priušti najbolji život i najbolji suživot, uz obostrano povjerenje i prijateljstvo, jedini način da u tome budete uspješni jeste put na kojem vi morate da se predstavite psu kao njegov vođa, vi njemu, a ne on vama.
Dresuru psa mogu slobodno da nazovem i organizovanom kontrolom ponašanja jednog psa pri uvođenju novih navika. Bez obzira o kojem se problemu radilo u komunikaciji između psa i njegovog vlasnika, gotovo svaki put glavni i odgovorni krivac za takvo ponašanje psa je čovjek.
U različitosti od karaktera psa koji se očituje na razne načine kao sto su plahkost, hiperaktivnost, dominantnost i slično, mjenjamo samo nivo nametanja svoga autoriteta i svoje volje od blagog pristupa do jako autoritativnog, što znači da plahkim psima prilazimo nježno, a dominatnim psima sa stavom jednoga vođe.
Ono što se ni u jednom slučaju ne mijenja to je naša dosljednost u nametanju volje u toku korekcije ponašanja jednoga psa. Na bilo kojoj vježbi koju odrađujete sa vašim psom morate biti sto posto sigurni da psu niste dali ni jedan momenat gdje on može da donosi odluke. Takav proces uspostavljanja komunikacije sa psom iz moga iskustva traje samo desetak dana ali stabilizacija navika sa treninzima traje oko tri mjeseca.
Ono što krasi psa jeste da je pas emotivno biće koje se brzo veže za svoga vlasnika.
Naravno da to nije garancija da će pas dobro da sluša i upravo tu nastaju osnovne greške.
Osnovna postavka pri uvođenju novih navika kod pasa treba da bude nametnuta volja njegovog vlasnika kroz niz vježbi za osnovnu komunikaciju i konstantna preventivna kontrola njegovog ponašanja.
Rad sa dugačkim konopcem u periodu od tri mjeseca daje nam visoke garancije da će pas da stvori nove dobre navike u skladu sa našim potrebama.
- VJEŽBE SA PSOM
Važno je napomenuti da sve sto tražite od vašeg psa morate da budete dosljedni. Npr. Ako trazite da pas leži a on često ustaje,morate da bude dosljedni i da ga svaki put vratite u početni položaj. Po nekada dok pas ne shvati šta od njega tražite, takav proces se može ponoviti i 20-30 puta u toku vježbe. Već sljedeći put kada budete sa psom radili istu vježbu, shvatićete da je bolje i brže ispunjava. Hvalite svoga psa sa nagradama svaki put kada je dobro ispunio svoj zadatak.
- Sve vježbe koje radim sa psom radim sa dugačkim konopcem i na malim udaljenostima da bi iskljucio mogucnost da pas napravi samostalni korak.
- Sa psom se igram samo onda kada ja hoću i koliko ja hoću, jer nagoni za pljenom kroz igru nekada toliko narastu da postoje i takvi psi koji vas nehotice mogu ugristi jer kada nagoni za igru narastu, faktor rasuđivanja kod životinja je jako nizak.
- Nikada ne dozvoljavam psu da skače po meni, jer tako nagonski pokušava da dominira. Odgurnem ga od sebe uz komandu ne ili nogom stajem na konopac da ne može da skoči na mene i čim mi priđe izdajem komandu sjedi.
- Hranu pas ne smije da uzme bez moje dozvole, jer je to resurs preko kojega mu pokazujem da sam bolji lovac od njega.
- Šetnju uz nogu namećem naglom promjenom smjera. Povodac držim labavo a ne natgnuto ali se služim kratkim trzajima jer sam ja vođa kojega on treba da prati, a ne obratno. Psa uvijek vodim sa lijeve strane. Ne dozvoljavam psu nikakvo njuškanje u toku ove vježbe, pa je iz tog razloga najbolje te vježbe raditi na betonskoj ili asfaltnoj površini. Najbolja ogrlica za ovu vjezbu je obična metalna davilica bez bodlja jer pse uči da reaguju na njen zvuk prilikom trzaja
- Komande sjedi i mjesto namećem volju sa kružnim kretanjem oko psa čime mu iritiram nagone, a samim tim se postiže bolja psihička stabilnost. Dok leži preskačete preko njega i on ne smije da ustane. Konopcem kontrolišete ono što očekujete da on uradi. Trzanjem konopca, glasnom komandom, pokazivanjem rukom, namećete svoju volju.
Dok pas leži na mjestu, ne dozivate psa da vam dođe, jer pas uvjek očekuje da se vratite po njega.
- Komanda dolaska na poziv je regulisana konopcem sa kojim namećem ograničavanje prostora i udaljenosti između mene i psa. Svaki dolazak nagrađujem ili sa hranom ili sa pohvalama. Nikada ne zovem psa ako nisam u poziciji da dohvatim konopac u slučaju da se pas ne odaziva na moju komandu. Vježbe se izvode u početku samo u dvorištu i gdje nisu ometajući faktori, a kasnije kada pas nauči šta vi želite od njega i kada budete imali dovoljno povjerenja u njega, idete tamo gde imaju ometajući faktori.
- Agresivno ponašanje i lajanje riješavam sa pištoljem na vodu i prskanjem po glavi uz komandu ne.
- Kopanje rupa po dvorištu riješavam tako što izmet od psa stavljam u rupe koje je pas kopao.
- Uzimanje papuča i obuće riješavam na takav način da svu obuću sklonim osim jedne stare cipele koju konopcem vežem za predmet (lonac ili slično), a kada pas uzme tu cipelu, lonac padne i tako ga prestraši, jednom ili dva puta i pas to više ne radi.
- Svako dobro ponašanje kod psa hvalim i darujem sa komadićima dobre hrane da bi ih povezao sa dobrim jer će tako da ih rado izvršava.
- Pri ulasku ili izlasku iz kuće ili dvorišta, na vrata prvo idem ja, da bi pas shvatio da sam ja vođa kojega on mora da prati.
- Ako nisam siguran u ponašanje pasa, prvo ih puštam u ograđen prostor da se istrčavaju ali sa obaveznim konopcem na ogrlici da bi ih i tada mogao kontrolisati.
- Ako radim sa psima u kući, onda je konopac od 1 metar na njegovoj ogrlici konstantno, jer tako upravljam sa psom da se ne penje na krevet, kauč ili ako se pokuša sakriti ispod kreveta i slično. Pas na taj način brzo shvata da ga možemo kontrolisati u svakom trenutku.
Sa psima u zatvorenom prostoru komunikacija ide brže jer nemamo vanjskih ometajućih faktora ali čim izlazim sa njima napolje, kraći konopac zamjenjujem sa dužim, da bi lakše kontrolisao psa.
Sve tehike sa kojima se služim su vrlo jednostavne ali njih mora da prati dosljednost i istrajnost sve dok pas ne prihvati nove obrazce ponašanja.
Zapamtite da će pas pomno pratiti svaki trenutak vaše slabosti i nesigurnosti kako bi ih iskoristio u svoju korist.
Ne dozvolite da radi ono što ne želite. Ako se pravi lud, isterajte stvari do kraja.
Tek onda ga maksimalno nagradite ako je ispunio vasa ocekivanja.
Nikada ne udarajte svoga psa, jer tako gubite njegovo povjerenje i komunikacija će biti maksimalno otežana, ali zato budite uporni u nametanju svoje volje kroz humane načine upravljanja sa jednom životinjom..
Preporuka:
- U ishranu psa obavezno uvedite meso kao stimulaciju za slušanje.Nikada mu nemojte davati hranu dok ne izvrši bar jednu Vašu komandu. Pas ne može da uzima hranu bez Vaše dozvole jer to je resurs sa kojim vi upravljate. Kontrolom ishrane naučićete psa da Vas sluša.
- Konopac u toku privikavanja psa na nove navike ostaje na ogrlici 90 dana a u boksu skidate konopac. Napolju koristite konopac od 5 metara. Mjesta sa kojima vježbate sa psom, prvih 15 dana je u dvorištu, a naredne lokacije mjenjaju se svakih 7 dana.
- Pas se uvijek kreće sa lijeve strane da bi vam desna ruka bila funkcionalna.
- Sve što govorite psu, gestikulirajte i govorom tjela koji psi mnogo bolje shvataju
- Ako niste raspoloženi taj dan ne radite sa psom.
- Vježbe se rade maksimalno 20 minuta i uvijek kada je pas gladan, nakon toga nahraniti psa.
- Kod pasa čuvara, obavezno je ograđeno dvorište i boks, naznačena tabla da je opasan pas u dvorištu. Ako pas ima boks, pas mora boraviti u boksu, jer je to njegovo mjesto i njegov osjećaj sigurnosti. Pas se u dvorište pušta samo pod vašom kontrolom i nadzorom sve do godinu dana starosti , ukoliko dozvolite da on u dvorištu bude sam, pas razvija samovolju.
- Pored nametanja volje, veoma je važna pozitivna stimulacija kroz igru i pohvale.